amur bílý

AMUR BÍLÝ - Ctenopharyngodon idellus
Řád: Máloostní (Cypriniformes), Čeleď: Kaprovití (Cyprinidae)

Rozšíření a výskyt: původní domovinou je východní Asie, povodí Amuru a ČLR, kde je chován i v rybnících. V roce 1961 byl poprvé dovezen do Čech. Dnes je možno konstatovat, že aklimatizace amura v našich vodách byla úspěšná. Můžeme se s ním setkat v nádržích, tůních, odstavných ramenech i velkých řekách.

Popis: má protáhlé, válcovité tělo, kryté poměrně velkými šupinami. Hlava má široké a dlouhé ploché čelo, velmi nízko posazené oči a polospodní ústa. požerákové zuby z amura bílého (79 cm - 6,80 kg) Ocasní násadec je poměrně krátký a vysoký. Hřbet je zbarven šedozeleně, boky jsou stříbřitě zlaté, břicho je bílé. Okraje šupin jsou temně lemované, břišní výstelka je černá. Ve hřbetní i řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 7 měkkých paprsků. V postranní čáře je 43-45 šupin, nad ní 6-7, pod ní 5 šupin. Žaberních tyčinek je kolem dvanácti, požerákové zuby jsou dvouřadé, z boků výrazně stlačené, hluboce rýhované.

Biologie: vyhovují mu především pomalu proudící nebo stojaté vody, s bohatými měkkými porosty a teplou vodou, v nižších nadmořských výškách. Pohlavní dospělosti dosahuje amur u nás ve věku 5-7 roků. Výtěr je prováděn uměle, v přírodě se prozatím u nás nevytírá. Čerstvě vytřené jikry jsou šedavé barvy, nelepkavé, o průměru kolem 1 mm, po nabobtnání až přes 5 mm. Na samici může připadat až přes 1 milión jiker. Plůdek se po vykulení živí jemným zooplanktonem, později i larvami pakomárů. První drobná rostlinná potrava byla u plůdku zjištěna ve věku dvou týdnů. Od poloviny prvního roku života je v potravě trvale zastoupena rostlinná potrava. Vyšší rostliny tvoří hlavní část potravy větších jedinců, kteří jsou v podstatě všežravci. K vyhledávaným druhům rostlin amurem patří např. vláknité řasy rodu Cladophora (žabí vlas), rdesno obojživelné, dvojzubec, vodní mor kanadský, žabník, šípatka aj. Přesto, že je amur rostlinožravý druh, roste velmi rychle. V prvním roce dosahuje 7-15 cm délky těla, ve druhém roce 15-40 cm, ve třetím 28-55 cm, ve čtvrtém roce 35-68 cm, v pátém roce 45-75 cm. Největší jedinci v našich vodách dorůstají velikosti okolo 100 cm délky a hmotnosti 15 kg. Pokud je chovám v kaprových rybnících, konzumuje i krmivo předkládané kaprům.

Význam: amur bílý se u nás úspěšně aklimatizoval a zejména ve vodách v teplejších oblastech s bohatými vodními porosty nachází dobré uplatnění. Je možno jej označit za perspektivní druh pro naše rybářství, neboť dovede využít rostlinnou produkci našich vod.

Lov: amura můžeme ulovit od pozdního jara až do podzimu, nejlepší měsíce jsou však květen a červen. Nejvíce záběrů můžeme očekávat mezi 11-13 hodinou a potom v podvečer a v noci, konkrétně mezi 19-23 hodinou. Za nejúspěšnější lov na hladině se dá považovat rohlík nebo kostka chleba s kůrkou. Při zaseknutí bojuje silně a energicky jako žádná z našich ryb. Maso má poměrně chutné a kvalitní.
Zpět na stránku Atlas ryb

Copyright © 2000 - 2013 ÚN Lipno (rybaření) - Ing. Jaroslav Dvořák.   Všechna práva vyhrazena.