okoun říční

OKOUN ŘÍČNÍ - Perca fluviatilis
Řád: Ostnoploutví (Perciformes), Čeleď: Okounovití (Percidae)

Rozšíření a výskyt: okoun říční je rozšířen po celé Evropě s výjimkou Skotska, jižních evropských poloostrovů a Norska. Žije i v celé severní části Asie, patřící k úmoří Severního ledového oceánu. V našich vodách patří k hojně se vyskytujícím druhům. Setkáváme se s ním jak v tekoucích vodách od lipanového až po cejnové pásmo, tak v různých typech stojatých vod, jako jsou tůně, jezera, pískoviště, údolní nádrže apod. V tekoucích vodách vytváří někdy místně početnější populace, v některých nádržích se dokonce přemnožuje.

Popis: jeho tělo je vysoké, výška vyklenutí hřbetu značně kolísá podle jednotlivých biotopů. Větší jedinci mají výrazný hřbetní hrb. Na klínovité hlavě jsou velké oči, koncová ozubená ústa, skřele jsou ukončeny velkým trnem. Uspořádání a postavení ploutví je typické pro čeleď okounovitých. Na hřbetě jsou dvě ploutve posazené těsně za sebou. V první hřbetní ploutvi je 13-15 trnovitých paprsků, ve druhé hřbetní ploutvi 1-3 tvrdé a 13-16 měkkých paprsků. V řitní ploutvi jsou 2 tvrdé a 7-10 měkkých paprsků. V postranní čáře je 46-69, většinou 58-63 šupin. Nad postranní čárou je 7-10, pod ní 12-18 šupin. Na vnějším okraji prvního žaberního oblouku je 21-24 tyčinek. Celkové zbarvení je žlutozelené až šedohnědé, hřbet je tmavší, boky mívají kovový měděný lesk s 5-9 příčnými tmavými pruhy, které nezasahují až na břicho. Pruhy mohou být rozvětveny ve tvaru písmene V nebo Y, někdy však tyto pruhy na velmi tmavém pozadí zanikají. Na konci první hřbetní ploutve, mezi jejími posledními 2-3 paprsky, je charakteristická černá skvrna. Břišní, řitní a ocasní ploutve jsou krvavě červené, ostatní ploutve jsou šedozelené.

Biologie: okoun říční žije v tekoucích i ve stojatých vodách a je značně přispůsobivý. Zdržuje se v hejnech a pouze největší jedinci žijí samotářsky. Je velmi žravý. Menší jedinci se živí převážně zooplanktonem a v podstatě vším živým ve vodě, větší jedinci jsou dravci. Ve velikosti nad 20 cm se již živí výlučně menšími rybkami, včetně vlastního potomstva. Okoun říční je středněvěká ryba, dožívající se 15-20 let, průměrný věk je 5-7 roků. Roste poměrně pomalu, zejména při přemnožení, kdy má nedostatek potravy. V prvním roce života dosahuje 6-11 cm délky těla, ve druhém roce 8-11,5 cm, ve třetím roce 10-18 cm, ve čtvrtém roce 12-21 cm, v pátém roce 15-25 cm, v šestém roce 16-26 cm, v sedmém roce 18-27 cm a v osmém roce 20-40 cm. V našich podmínkách dorůstá délky až 51 cm a hmotnosti 4-5 kg. Pohlavně dospívá v prvním až třetím roce života, s postupujícím věkem převažují v populacích samice nad samci. Tře se v dubnu a květnu, někdy i v červnu, při teplotě vody 8-20°C. Vytřené jikry ukládají samice v pásech 1-2 m dlouhých na ponořené vodní rostliny, křoviny, větve a kmeny. Vývoj oplozených jiker trvá 14-17 dní. Samice mívá až 300 000 bezbarvých jiker, jejichž průměr se pohybuje obvykle mezi 1,7-2 mm.

Význam: v našich vodách je okoun říční významným druhem.

Lov: okoun říční je oblíbenou lovnou rybou. Nejčastěji se loví na živou rybičku nebo na žížalu, na plavanou i na položenou. Má velmi chutné a kvalitní maso, které obsahuje asi 2% tuku. Potíže však činí škrabání šupin.
Zpět na stránku Atlas ryb

Copyright © 2000 - 2013 ÚN Lipno (rybaření) - Ing. Jaroslav Dvořák.   Všechna práva vyhrazena.