Zpět na hlavní stránku

  PREPARACE TROFEJÍ

Co považujeme za loveckou trofej

    amur bílý - požerákové kosti

    bolen dravý - požerákové kosti

    candát obecný - hlava, hřbetní ploutev

    cejn velký - požerákové kosti

    hlavatka podunajská - hlava, radličná kost

    kapr obecný - požerákové kosti

    lipan podhorní - radličná kost, hřbetní ploutev

    mník jednovousý - hlava

    okoun říční - hlava

    parma obecná - požerákové kosti

    pstruh obecný - hlava, radličná kost

    jelec tloušť -požerákové kosti

    siven americký - radličná kost

    sumec velký - hlava, obratel

    štika obecná - hlava

    úhoř říční - radličná kost

 
Preparace kostí


požerákové kosti (zuby) z kapra obecného Preparací kostí rozumíme preparaci požerákových kostí (před jícnem) nebo radličné kosti (střední kost v horním patře). Tyto části se odebírají z čerstvého úlovku. Kosti opatrně vyřízneme, odstraníme větší části masa a vložíme je na krátkou dobu do vařící vody. Jakmile se svalstvo uvolní (zkoušíme během varu), vyjmeme kosti a důkladně odstraníme všechny zbytky svalstva, případně odmastíme kost v benzínu nebo tetrachlóru. Potom kosti necháme vybělit v 7% až 10% peroxidu vodíku. Nenecháváme je v něm dlouho, aby se nerozpadly (stačí natírání). Pak kosti vystavíme na slunci až dokonale zbělí.

požerákové kosti (zuby) z amura bílého U zvlášť velkých úlovků může být trofejí také otolit. Otolity jsou ve sluchovém (rovnovážném) ústrojí. Používáme největší z nich tzv. sagitta. Otolit je nutno po očištění nechat vybrousit. Slouží zároveň jako průkazný materiál při určování stáří ryby.

Také obratle mohou průkazně označovat velikost úlovku. K trofejním účelům používáme obratel s nejlépe vyvinutým hřbetním trnem.

Preparace ploutví


Preparace hřbetní a ocasní ploutve provádíme tak, že je opatrně odřízneme od těla ryby s částečnou kůží a šupinami. Vezmeme misku zalitou na dně voskem, do které ploutev napneme špendlíky a zalijeme 4% až 6% roztokem formaldehydu (nebo 70% líhem). Necháme zatvrdnout asi týden. Potom ploutev vyndáme, propláchneme ve vodě a ještě jednou napneme na destičku polystyrénu a necháme zaschnout. Po zaschnutí ploutev přetřeme bezbarvým lakem a upevníme na podložku.

 
Preparace hlavy

Hlavu odřízneme před prvním obratlem, odstraníme žábry a zadní část jazylky. Čelisti rozevřeme tak, jakoby byla ryba v útoku a skřele vyvrátíme až za skřelovou kostí, aby tvořily srdcovitý límec. Takto připravenou hlavu připevníme na vhodné prkénko. Tlamu udržujeme rozevřenou rozpěrovými kolíčky. Pak volíme tvrdící a konzervační lázeň. 4 dny 3% roztok formaldehydu, 5 dnů denaturovaný líh s vodou v poměru 1:1, 10 dnů 10% roztok formaldehydu a 5 dnů denaturovaný líh.
Konzervační lázeň lze zjednodušit na použití samotného formaldehydu, a to 14 dní 3%, 10 dní 10% lázeň. Případně po prvních deseti dnech vstřikneme do masitých částí hlavy pouze injekce koncentrovaného formaldehydu. Použití formaldehydu samotného má však tu nevýhodu, že preparát časem velmi ztmavne. Při každé změně lázně čistíme kartáčkem hlen a nečistoty. Hlavu obracíme střídavě očima dolů a nahoru, aby se jejich poloha fixovala. Ze začátku každý den, po týdnu ještě několikrát.
Hlavu sušíme zvolna a ve stínu. Při sušení sledujeme polohu očí a postup sesýchání. Při případné deformaci některé části je nutno hlavu znovu namočit a deformující se místo vyztužit dřevěnými kolíčky. Rozpěrové kolíčky vyjímáme asi po 5-6 dnech. Správné usušení poznáme poklepem a hmatem. Při správné konzervaci zůstanou barvy většinou zachovány. Je-li třeba opravit některá místa, provedeme jejich zaretušování (pigmentaci). Používáme temperové barvy. Jakmile barvy zaschnou, trofej přelakujeme bezbarvým acetonovým lakem. Provádíme 3-5 nátěrů, z čehož první nátěr silně zředíme, abychom dokonale napojili vnitřní část lebky.

Preparace celých ryb

Ulovenou trofejní rybu obkreslíme, abychom věděli přibližné rozměry těla. Zakreslíme si zbarvení ryby, protože je budeme potřebovat na přibarvení suchého preparátu. Rybu rozřízneme na bříšní straně, a to od předních ploutví až po řitní ploutev. Vnitřnosti vyndáme, celou rybu omyjeme ve vodě a naložíme ve vodorovné poloze do formaldehydové lázně, a to do 6% roztoku. Nesmíme zapomenout na tvar hlavy.
V roztoku necháme rybu dva až tři týdny, pak ji vyndáme, opět propláchneme ve studené vodě a necháme máčet 1 až 3 dny ve vodě, aby nám formaldehyd při stahování nedráždil sliznici.
Nyní přistoupíme ke stahování kůže. Ostrým nožem (skalpelem) rozřízneme břišní část těla až k ocasní ploutvi, přičemž řitní ploutev zůstane stranou. Kůži stahujeme opatrně od břišní ke hřbetní straně. Od těla opatrně odřízneme hlavu, ploutve a ocasní ploutev. Tělo vyjmeme. Při stahování musíme dávat pozor, aby nám nevypadaly šupiny. Po očištění kůže a hlavy opět propláchneme pod tekoucí vodou. Kůži necháme odkapat, aby byla sušší.
Pak přikročíme k preparaci celé ryby. Nejdříve uděláme tělo z dřevité vlny podle nákresu, který jsme si pořídili před započetím preparace. Bude o něco menší, než máme zakresleno, protože na něj přijde natáhnout kůže. Na toto tělo naneseme modelářskou hlínu. Můžeme jej vytvořit také z polystyrénu nebo z rašeliny. V těle musíme upevnit dva silné dráty, které zapustíme do prkénka (jako podstavec). Do těla rovněž zapustíme drát na držení hlavy a ocasní ploutve. Potom vyplníme hlavu hmotou z rašeliny, kterou můžeme použít na docpání celého těla. Kůži s hlavou natáhneme na připravené tělo, zašijeme břišní stěnu, dáme skleněné oči, svorky z tvrdého papíru na ploutve, uhladíme šupiny a necháme zaschnout.
Po uschnutí sundáme svorky, přibarvíme preparát olejovými barvami a přelakujeme bezbarvým lakem.


Zpět na hlavní stránku

Copyright © 2010-2013 Ing. Jaroslav Dvořák.   Všechna práva vyhrazena.
[CNW:Counter]