Zpět na hlavní stránku

  LOV KAPRA
Výskyt Doba lovu Nástrahy Vnadění Lov na položenou Lov na plavanou
Lov kapra na plavanou
Výskyt kapra

Kapr obecný (Cyprinus carpio) má výsadní postavení mezi všemi našimi rybami. Je nejušlechtilejší, největší a nejinteligentnější rybou sladkých vod. Je statnou, chytrou a tvrdě bojující rybou. Ve vrcholné kondici je to také velmi krásná ryba. Souhra síly, mohutnosti a velikosti činí z kapra pro většinu rybářů špičkovou kapitální rybu. Kapr je fantastickým bojovníkem, kterého nelze při razantním úniku téměř zadržet. Lov kaprů může být neobyčejně obtížný.

Kult kapra však nebyl inspirován pouze jeho tělesnou přitažlivostí. Tato ryba vzbuzuje pocit vzrůstající mystiky, nutící mnohé rybáře strávit každou volnou chvilku na březích vod při honbě za těmito samotářskými obry. Může přerost až v posedlost, která žene k vodě lovce, ovládaného představami a sny. Doba lovu kapra Kapr se do Evropy zřejmě dostal Dunajem z přítoků Kaspického jezera a Černého moře po poslední době ledové. Znali ho už Řekové a Římané již dlouho před křesťanským letopočtem a jeho maso oceňovali. Chovem této ryby se začaly zabývat různé mnišské řády. Ale i králové, a dokonce sám císař, nalezli brzy v této rybě zalíbení. Je historicky doloženo, že Karel Veliký dal pokyn svým poddaným, aby se věnovali chovu a pěstování kaprů. Od té doby si kapr získal celou zeměkouli a dnes ho můžeme najít ve všech pěti světadílech a téměř v každé vodě.

Pečlivým šlechtěním byl z divoké formy vypěstován kapr ušlechtilý, který má tělo mnohem vyšší, než původní divoký kapr. Vznikly formy kapr šupináč, kapr lysý (lysec), kapr řádkový a kapr hladký.

Vnadění kapra
Lov kapra na položenou
Nástrahy na kapra
[CNW:Counter]
Zpět na hlavní stránku

Copyright © 2000 - 2013 ÚN Lipno (rybaření) - Ing. Jaroslav Dvořák.   Všechna práva vyhrazena.