ouklej obecná

OUKLEJ OBECNÁ - Alburnus alburnus
Řád: Máloostní (Cypriniformes), Čeleď: Kaprovití (Cyprinidae)

Rozšíření a výskyt: ouklej obecná je rozšířena ve vodách téměř celé Evropy, chybí na jejích jižních poloostrovech, kde se vyskytují příbuzné druhy, dále v severní části Skandinávie, ve Skotsku a v Irsku. U nás patří k nejobvyklejším druhům v dolních a částečně i středních úsecích větších řek a ve většině údolních nádrží.

Popis: má štíhlé tělo s téměř rovným hřbetem. Hlava i ústa jsou malá, vrchního postavení. Tělo je ze stran silně zploštělé. Mezi břišními ploutvemi a řití je ostrý kýl. Poměrně velké šupiny jsou snadno opadavé. Hřbet je zbarven zelenošedě, někdy i do modra, boky jsou stříbřitě bílé, břicho bílé. Hřbetní a ocasní ploutve jsou šedavé, zbývající mají zabarvení do žluta. Ve hřbetní ploutvi jsou 3-4 tvrdé a 7-9 měkkých paprsků, v řitní ploutvi jsou 3 tvrdé a 14-20 měkkých paprsků. V postranní čáře je 45-52 šupin, nad ní je 7-9 šupin a pod ní 3-4 šupiny. Žaberních tyčinek je 16-22, požerákové zuby jsou dvouřadé, mírně rýhované nebo hladké.

Biologie: ouklej obecná je typická ryba pomalu tekoucích a stojatých vod, zdržuje se v hejnech při vodní hladině. Je výlučným zoofágem, živí se planktonem, larvami a dospělci různého vodního i suchozemského hmyzu. Dožívá se v průměru 3-6 roků, největší jedinci dosahují maximálně 20 cm délky. V prvním roce dorůstá 5,5-9 cm délky těla, ve druhém roce 8-12,5 cm, ve třetím roce 9-14,5 cm, ve čtvrtém roce 11-16 cm, v pátém roce 13-19 cm. Pomaleji roste v tekoucích vodách, rychleji v nádržích. Tře se v květnu až červnu, kdy voda dosáhne teploty nad 16°C. Tře se v hejnech, jikry ukládá především na rostliny, ale i na štěrk, kameny apod. Jikry vytírá ve 2 až 3 dávkách s odstupem 10-14 dní. Samci mají v době tření na hlavě a na těle jemnou třecí vyrážku. Největší samice mívají až 10 000 jiker, které jsou lepkavé, žlutavé o průměru asi 1,5 mm.

Význam: přes všeobecný a velmi hojný výskyt nemá vzhledem ke své malé velikosti přímé hospodářské využití.

Lov: loví se ojediněle, má velmi chutné a jemné maso. Dobře se dá zužitkovat marinováním nebo pečením. Je významnou složkou potravy dravých druhů ryb.
Zpět na stránku Atlas ryb

Copyright © 2000 - 2013 ÚN Lipno (rybaření) - Ing. Jaroslav Dvořák.   Všechna práva vyhrazena.