Zpět na HLAVNÍ STRANU

Olšina
Waldburg Deutsch Hörschlag Sobětice x x x
Waldburg (A) Deutsch Hörschlag (A) Sobětice
Bzí Národní park ŠUMAVA Záhorkovice Chabičovice Mokrá Pohoří na Šumavě
Bzí Národní park ŠUMAVA je jedním z největších komplexů lesa ve střední Evropě. Na 920 km2
     zde leží dva národní parky. Na německé straně od roku 1970 NP Bavorský les, na české od roku 1991 největší český NP ŠUMAVA s 680 km2. Záhorkovice je malá vesnice asi 0,5 km na jihovýchod od Mojného. Chabičovice je malá vesnice, část obce Mirkovice v okrese Český Krumlov. Nachází se asi 1,5 km na západ od Mirkovic. Mokrá je vesnice, část obce Černá v Pošumaví v okrese Český Krumlov. Nachází se asi 3 km na severovýchod od Černé v Pošumaví. Pohořský potok je největším přítokem říčky Černé. Délka jeho toku je 23,3 km. Pramení jako tři drobné potůčky nedaleko hranice s Rakouskem, u vesnice Pohoří na Šumavě v Novohradských horách.
Mojné Mirkovice Hodňov Alpenblick Moldaublick Olšina
Mojné je vesnice v polích mezi silnicí z Budějovic na Krumlov a na Velešín. Leží v průměrné výšce 550 metrů nad mořem. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1315. Mirkovice je obec, která leží na mírném svahu nad Mirkovickým potokem 5 km východně od Českého Krumlova. Hodňov je malá vesnice, část města Horní Planá v okrese Český Krumlov. Nachází se asi 3,5 km na severovýchod od Horní Plané. Prochází tudy železniční trať České Budějovice - Černý Kříž - Volary/Nové Údolí. Rozhledna Alpenblick (Alpská vyhlídka) leží v nadmořské výšce 1027 m nad mořem a byla otevřena 3. května 2009. Je to mladší sestra rozhledny Moldaublick, která se nachází na opačném svahu hory Sulzberg (cca 2,5 kilometru vzdálená. Rozhled Vám nabídne nádherné scenérie Horního Rakouska od části městečka Aigen až po horu Plechý. Nejkrásnější a nejzřetelnější výhled je na Ulrichsberg. Hlavní dominantou jsou však Alpy na obzoru! Vltavská vyhlídka je rozhledna na severovýchodním svahu hory Sulzberg (1041 m) na území hornorakouské obce Ulrichsberg v okresu Rohrbach, 1 km od rakousko-české státní hranice (u Zadní Zvonkové). Nachází se v rakouské části Šumavy (Böhmerwald) a otevírá se z ní pohled především na českou stranu, na vodní nádrž Lipno a okolí (Horní Planá, Černá v Pošumaví, Vítkův kámen, Hochficht, Sternstein) i na vzdálenější Boubín či Kleť. Rybník Olšina byl založen pravděpodobně na počátku 15. století a první písemnou zmínkou je doložen roku 1458. Od 16. století náležel klášternímu zboží Zlaté Koruny a po zrušení kláštera připadl k panství krumlovskému. Rybník Olšina o výměře 138 hektarů s nadmořskou výškou 731 m patří k nejvýše položeným rybníkům v Čechách. Leží 5 km od Horní Plané u osady Hodňov.
Muckov Boletice Černice Štěkře Plánička Horní Bukovsko
Muckov je malá vesnice, část obce Černá v Pošumaví v okrese Český Krumlov. Nachází se asi 3 km na východ od Černé v Pošumaví. Boletice je vojenský újezd na západě okresu Český Krumlov. Území zaujímá 219,49 km2, v nadmořské výšce 540 m až 1232 m (Knížecí stolec). Osada je součástí obce Mojné v okrese Český Krumlov. Leží v nadmořské výšce 513 m. Blízko obce leží území Chráněné krajinné oblasti Blanský les a také navržené přírodní rezervace: Rohanova stráň a Čertova stráň u Čertyně se zachovanými přirozenými smíšenými porosty. Štěkře je malá vesnice, část obce Dolní Třebonín v okrese Český Krumlov. Nachází se asi 2 km na severozápad od Dolního Třebonína. Plánička je osada obce Černá v Pošumaví, která se nachází v okrese Český Krumlov, na levém břehu Lipenské přehrady zhruba 18 km jihozápadně od Českého Krumlova Ve vesnici postavené na kopci severně od městyse Dolní Bukovsko je křižovatka silnic do Dolního Bukovska, Zálší a Bzí. Osadě vévodí kostel sv.Štěpána poprvé zmiňovaný v roce 1354.
Svatý Tomáš Čertyně Borová Lada Nad Hořicemi na Šumavě Dobrá Voda u NH Cetviny
Svatý Tomáš je horská vesnice ležící nad přehradou Lipno v nadmořské výšce 995 m, patřící do obce Přední Výtoň, přístupná po dlouhých úzkých horských silničkách. V roce 1930 ve Svatém Tomáši žilo 193 obyvatel. Stával zde lovecký zámeček, škola z roku 1904 a několik dalších velkých kamenných domů.. Po roce 1945 bylo obyvatelstvo Svatého Tomáše vystěhováno a opuštěné domy zbořeny. Čertyně je malá vesnice, která se nachází asi 3 km na severozápad od Dolního Třebonína v okrese Český Krumlov. Obec Borová Lada leží v jihozápadních Čechách uprostřed šumavských plání v nadmořské výšce asi 900 m, mezi obcemi Horní Vltavice a Kvilda. Nedaleko Borových Lad se stéká Černý potok s Malou Vltavou a vytváří tak Teplou Vltavu. Obec Hořice na Šumavě leží 14 kilometrů jihozápadně od Českého Krumlova a 7 kilometrů severně od Černé v Pošumaví. Nejnižším bodem je místo, kde území obce na severním okraji opouští potok Polečnice, asi 625 m.n.m. Nejvyšším bodem je s 880 m vrch Nad Skalným na západním okraji obce, v blízkosti hranice území s vojenským újezdem. Dobrá Voda - dříve vyhledávané lázeňské místo pro léčivé účinky vody z radioaktivního pramene. Obec je poutním místem, leží na severním úbočí Novohradských hor, 7 km jihozápadně od Nových Hradů v nadmořské výšce 695 m.n.m. Cetviny (německy Zettwing) leží na pravém břehu řeky Malše v okrese Český Krumlov na hranicích Česloslovenska a Rakouska.
Zhůří Lipenská přehrada Okolo Přísečné Ostatní Zubčice Slupenec
Zhůří je osada, část města Rejštejn v okrese Klatovy. Nachází se asi 6,5 km na jihovýchod od Rejštejna v nadmořské výšce 1025 m. Lipenská přehrada se rozkládá v Chráněné krajinné oblasti ŠUMAVA, která je největším 
     chráněným územím České republiky (1630 km2, délka 113 km, šířka kolem 15 km, obvod kolem 330 km). Obec Přísečná leží 1 km před vstupem do Českého Krumlova v nadmořské výšce 535 m.n.m. v Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Je typickou zemědělskou vesnicí, která zde existovala již v roce 1263. Ostatní krajiny Obec leží 9 km od Českého Krumlova a je složena ze tří částí, a to Zubčice, Zubčická Lhotka a Markvartice. V obci žije cca 400 obyvatel v cca 120 domech na celkové rozloze obce 949 ha. Obec leží na úpatí vrchoviny Poluška, lidově zvané Kuklíky, v nadmořské výšce 620 m.n.m. Slupenec je osada 2 km od Českého Krumlova s malebnou, civilizací málo dotčenou přírodou.
Kleť Zvonková Želnava Kamenolomy Frymburk Pasečná
Kleť je s nadmořskou výškou 1083 m n. m. nejvyšší hora Blanského lesa, který je součástí Šumavského podhůří. Leží 6 km severozápadně od Českého Krumlova a 18 km na jihozápad od Českých Budějovic. Oblast leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané v okrese Český Krumlov ve výšce 810 m nad mořem. Želnava leží v údolí Vltavy pod Želnavským vrchem, při horním okraji vodní nádrže Lipno. Kamenolomy Frymburk leží v krásné krajině necelý kilometr od stejnojmenné obce a na břehu vodní nádrže Lipno. Pasečná se nachází na jižních svazích hory Vítkův kámen. Je obklopena překrásnou krajinou scenérií pastvin a lesů.


Copyright © 2010-2012 Ing. Jaroslav Dvořák.   Všechna práva vyhrazena.