Zpět na hlavní stránku

Manhattan
 
Brooklyn Bridge
 
Madison Square Garden
 
Chinatown a Little Italy


Manhattan

je největší newyorský městský obvod územně shodný s okresem New York. Rozkládá se na ostrově Manhattan, který je široký pouhých 3,5 km a dlouhý asi 22 km a představuje administrativní a ekonomické centrum New Yorku. oblast je charakteristická výškovými budovami, které se začaly stavět již po roce 1920.
Má tři části: Uptown, Midtown a Downtown.
Downtown (Dolní Manhattan). Jeho specifickou částí je tzv. finanční okrsek. Ulice jsou zde tak blízko u sebe a mrakodrapy tak vysoké, že si připadáte, že procházíte kaňonem. Zde najdete slavnou Wall Street, burzu New York Stock Exchange, Ground Zero (bývalé World Trade Center), nejmenší park v New Yorku Bowling Green, bronzovou sochu býka Charging Bull, symbol finančního okrsku, New York City Hall (radnici města).
Směrem na sever existuje několik zajímavých čtvrtí, China Town a Little Italy, Soho a Tribeca a Greenwich Village).
Midtown. Zde najdeme nejznámější místa v New Yorku. Empire State Building, Times Square, Rochefeller Center, katedrálu Sv.Patricka, Madison Square Garden, Chrysler Building, nádraží Grand Central Terminal. Je to nerušnější část Manhattanu.
Nad Midtownem začíná rozsáhlý Central Park, zelená oáza New Yorku. Je to obdélníkový park asi 800 m široký a 4 km dlouhý. Po jeho stranách se rozkládá Upper East Side s upravenými a velmi čistými ulicemi, nejluxusnějšími obchody, uměleckými galeriemi a nejslavnějšími muzei na světě (Metropolitní muzeum, Muzeum Solomona R. Guggenheima)
a Upper West Side (mezi Central Parkem a řekou Hudson) se spoustou divadel, kin a obchodů, Lincolnovo centrem a Columbia University.
Nad Central Parkem je odlišný a zajímavý Harlem, kde bydlí převážně afroameričané. Jsou tu hodně noční bary a jazz cluby.

Pokračujte na další stránku   >>


Zpět na hlavní stránku                                                                             Pokračujte na další stránku   >>


Copyright © 2012 Ing. Jaroslav Dvořák.   Všechna práva vyhrazena.